Eelviimane jalaväekompanii saabub Afganistanist koju

Homme ennelõunal saabub koju pärast pooleaastast teenistust Afganistanis eelviimane Eesti kaitseväelaste rotatsioon.
Ämari lennubaasis korraldataval pidulikul rivistusel võtavad Afganistanis teeninud kaitseväelased vastu kaitseminister Urmas Reinsalu, kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras ja Ühendkuningriigi suursaadik Eestis Christopher B. Holtby. Minister Reinsalu annab saabuvatele kaitseväelastele üle rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel osalenu medalid.

Sõjaliselt operatsioonilt saabuvad kaitseväelased annavad Carolin Illenzeeri fondile üle 3000 eurot langenud ja vigastatud kaitseväelaste laste toetuseks, mis koguti koos liitlastega juunist septembrini korraldatud heategevuslikul laskevõistlusel.

Koju saabuva jalaväekompanii Estcoy-16 kaitseväelased teenisid Helmandi provintsis 200 päeva ja osalesid 18-l kuni nelja päeva pikkusel operatsioonil. Poole aasta jooksul oli kompaniil mässulistega 184 lahingulist kontakti, jalaväelased otsisid läbi 767 majapidamist ning leidsid 60 peidikut, mis sisaldasid hulgaliselt isevalmistatud lõhkekehade tegemiseks vajalikke materjale, erineva kaliibriga laskemoona, relvastust ja narkootikume.

Camp Bastionis paiknenud Eesti jalaväekompanii Estcoy-16 teenis Helmandi väekoondise manööverkompaniina ning opereeris üle kogu väekoondise vastutusala. Eesti jalaväelaste operatsioonide peamine eesmärk oli killustada mässulisi, piirata nende liikumis- ja tegutsemisvabadust ning läbiotsida võimalikke peidikuid.

Esmaspäeval võttis lahinguvastutuse Afganistanis üle uus kontingent, mille koosseisus teenib viimane jalaväekompanii Estcoy-17. Kontingendi ülem on kolonelleitnant Maidu Allikas, jalaväekompaniid Estcoy-17 juhib major Viljar Laaneste ning logistilist toetuselementi NSE-16 leitnant Rodion Sorokin. Viimane jalaväekompanii pöördub koju tagasi 2014. aasta hiliskevadel. Pärast jalaväekompanii väljatulekut jäävad Afganistani veel toetusüksused ja staabiohvitserid.