Virumaa Teataja: Sõduritele lauldes aidati lapsi

Virumaa Teataja 27. juuni 2017

ANU VIITA-NEUHAUS
anu.viita-neuhaus@ajaleht.ee

Päev enne paraadi, neljapäeva õhtul, kõlasid Rakvere spordikeskuses Eesti tippsolistide esituses meloodilised laulud, mille pühenduses kurblik alatoon. “Laulud sõdurile” toetab lapsi, kelle kaitseväelastest emadisad on teenistuses olles saanud surma või raskelt vigastada.

Tänapäeva sõdurid on justkui omaaegsed priiuse rüütlid, võttis legendaarse “Pistoda laulu” järel konferansjee Üllar Saaremäe kokku kontserdi idee. Üks selline mees oli Iraagis 2004. aastal hukkunud vanemveebel Arre Illenzeer, kelle tütre järgi Carolin Illenzeeri Fond loodigi. Oma isa on näinud see tüdruk elus vaid korra, kahekuusena. Nüüd toetatakse temanimelisest fondist kümnete kaitseväelaste laste haridusteed ja huvitegevust.
Carolin Illenzeeri Fondi patroon president Kersti Kaljulaid ütles, et maailm on rahutu ja me aitame missioonidega neid, kelle ümber on maailm rahutu. “Õnnelik on see riik, kes saab oma riiki kaitsta oma piiridest võimalikult kaugel. Me saame oma iseseisvust kaitsta oma piiridest kaugel,” lausus president missioonil osalenute pereliikmetele. Nendele, kes alati kaasas – meeles ja mõtetes.

Heategevuskontserdil esinenud Lehtsest pärit lauljatar Elina Born ütles osalemise kohta, et talle meeldib aidata. “Sellisest esinemispakkumisest ära öelda tundus mulle kuidagi vale. Kuna projekti raames toetatakse laste huvitegevust, loodan, et äkki leiab mõni neist ka tee muusika juurde,” rääkis Elina Born, kes avaldas toetust hääle, mõtte, legendaarsete laulude “Rannakolhoosis” ja “Taas punab pihlapuid” kaudu. Kontserdi “Laulud sõdurile” juht Üllar Saaremäe ütles, et tema oli nõus üritusel osalema, sest see on riigist ja kaitsjatest lugu pidava kodaniku kohus. Näitlejal ja lavastajal pole missioonikogemust, küll aga ütles ta, et pakkumise korral ta sellel osalemisele mõtleks. “Ikka, kui töö- ja elutempo seda võimaldaks,” lausus Saaremäe, lisades, et see, kui Eesti sõdur langeb, puudutab teda täpselt samuti nagu kõiki teisigi. Küll aga jagas oma kogemusi Elina Born, kel oli hiljuti võimalus sõduritega Liibanonis patrullida. “Ühel õhtupoolikul üksi õues seistes ja päikeseloojangut nautides, kui kõik oli vaikne ja rahulik, hakkasin paratamatult mõtlema sellest, miks peab olema maailmas sõda. Mõtisklesin seal vaikselt kahe suure Lähis-Ida riigi vahelises baasis ning siis hakkas kuskilt mošeest kostma palvekutsung. See oli nii ilus, aga peas tekkis ebakõla ja vastuolu,” meenutas lauljatar enne lavaleminekut emotsionaalset hetke.

“LAULUD SÕDURILE”
Rakvere spordihoones aitasid muusikaelamuse publikuni tuua Birgit Sarrap, La La Ladies, Daniel Levi Viinalass, Kõrsikud, Rolf Roosalu, Jaan Sööt ja Elina Born. Muusikuid saatis Eesti Kaitseväe Orkester Peeter Saani juhatusel. Kontserdist tegi otseülekande Eesti Televisioon. Võrreldes eelmisel aastal kogutud summaga annetati tänavu heategevuskontserdi kaudu telefonitsi ligi 10 000 eurot enam. Kokku 36 115 eurot.